Чтение Псалтири за храм

Опубликовано: 7 июля, 2013 | Разделы: Статьи, Молитвы и моления

Псалтирь

Руководство к чтению Псалтири о воссоздании храма.

Помянник о здравии здесь.
Помянник о упокоении здесь.

Молитвы перед чтением кафизмы:

Во Имя Отца, и Сына, и Святаго Духа. Аминь.

Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе!

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. (Трижды)

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.

Господи, помилуй. (Трижды)

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу.

Придите, поклонимся и припадем Христу, Цареви нашему Богу.

Придите, поклонимся и припадем Самому Христу, Цареви и Богу нашему.

Затем читается очередная кафизма:

На 1-й «Славе»:

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу и ныне, и присно и во веки веков. Аминь.

Аллилуйя, аллилуйя, аллилуйя, слава Тебе, Боже! (Трижды)

Господи, помилуй. (Трижды)

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу.

Господи Боже наш, дивный в силех и неизреченный в милостех, иже и усты псалмопевца возвестивый всуе трудитися зиждущим, аще не Ты созиждеши дом, и учеником твоим рекий, яко без мене не можете творити ничесоже! И ныне прими мольбы недостойных раб Твоих о Воскресенском храме Твоем в деревне Мерзлово, и сам созижди и возобнови и всесильною рукою Твоею. Побори же и борющия ны и нивочтоже вмени злобы их верныя твоя ограждая, злыя же во благия пременяя благостию Твоею. Еще же и на вся благодеющая нам делы и словесы великия и богатыя милости Твоя низпосли всещедрым и праведным Твоим воздаянием. Ей, Господи, услыши нас грешных, молящихся Тебе и во всех делех наших яви всеблагую волю Твою. Прощая нам и вся согрешения наша, молитвами преблагословенной Владычицы нашей Богородицы и Приснодевы Марии, святого мученика Иоанна Воина,  святителя Николая Архиепископа Мирлекийского Чудотворца, святого преподобного Сергия Радонежского, святых славных и всехвальных апостол, преподобных и богоносных отец наших, иже во святых отца нашего Тихона, Патриарха Всероссийского, исповедника, священномученика Алексия Смирнова и всех святых новомучеников и исповедников Российских, и всех от века тебе благоугодивших, аминь.

Далее молитва о здравии( и др. прошения):

Спаси, Господи, и помилуй Святейшего Патриарха Кирилла,

далее — поминается имя правящего архиерея и имена по списку,

и прости им вся согрешения вольная и невольная, и их святыми молитвами меня, недостойнаго, прости и помилуй!

И ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

И далее — следующие псалмы.

На 2-й «Славе»:

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу и ныне, и присно и во веки веков. Аминь.

Аллилуйя, аллилуйя, аллилуйя, слава Тебе, Боже! (Трижды)

Господи, помилуй. (Трижды)

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу.

Далее молитва о упокоении:

«Упокой, Господи, души усопших раб Твоих

(по списку)

и прости им вся согрешения, вольная и невольная, и даруй им Царствие Твое Небесное!»

И ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

И далее — следующие псалмы.

После 3-й «Славы» читаются написанные тропари и молитвы.

После чтения одной или несколько кафизм:

Достойно есть яко воистинну блажити Тя, Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.

Благослови.

Господи, Иисусе Христе, Сыне Божий, молитв ради Пречистыя Твоея Матере, преподобных и богоносных отец наших и всех святых, спаси мя, грешнаго.

Иногда по желанию между вторым и третьим десятком (между 20 и 21 молитвой «Господи, помилуй!») произносится личная молитва верующего о самых близких людях, о самом насущном.

О Тебе радуется, Благодатная, всякая тварь,
Ангельский собор и человеческий род,
Освященный Храме и Раю Словесный,
Девственная похвало. Из Неяже Бог воплотися
И Младенец бысть, прежде век Сый Бог наш.
Ложесна бо Твоя Престол сотвори.
И чрево Твое пространнее небес содела.
О Тебе радуется, Благодатная, всякая тварь, слава Тебе!

Помянник о здравии здесь.
Помянник о упокоении здесь.